ČESKY ENGLISH

Toto je stránka pro hledání příbuzných s příjmením ŠLAPÁK. Slouží k navázání kontaktu s možnými příbuznými. Veškerá další korespondence probíhá mezi jednotlivci. Tato stránka obsahuje pouze oznámení, že ten a ten hledá ty a ty + informace, které pomohou identifikovat příbuznost a navázat kontakt. Neslouží tedy jako diskusní skupiny. Myslíte-li si, že určitý člověk, který zde zanechal zprávu, může být Váš příbuzný, prosím, napište přímo jemu.

Stránka je aktualizována podle mých časových dispozic.

Poslední aktualizace: 17.11.2014

This is a page that you may use to look for relatives whose last name is SLAPAK. It is designed to establish the first contact only. Any other communication must be performed directly between the individuals. This page contains information about who is looking for relatives + other info intended for to specify the relationship. It is not a kind of discussion groups. If you think somebody, who has left a message here, is your relative, please, write to him directly.

The page is updated according to my availability.

Last update: Nov. 17, 2014

SEZNAM ZPRÁV MESSAGE LIST
  Kdo hledá
Who is searching
Informace pro určení příbuzenství
Relationship specification information
Kontakt
Contact
 
  Doris Hummel Hello, I am trying to learn more about my family. My maiden name was Slapak. My father was Stanley Slapak, son of Alois and Josephine Slapak. He was born in Bohemia in 1897. The family came to the U.S. in 1898. I wonder if any other family members came or if you have any info about the city from which they came. I can remember a relative coming to visit in 1938, just before the war. The cousin was married to a man whose last name was Cetek. They were from Prague and had a business there. I assume that my grandparents came from Prague, but do not know for certain. I live near Lancaster, Pennsylvania. I grew up in the state of Ohio, about 300 miles west of here. dehummel@yahoo.com  
  Mariano Ariel Slapak I`m Mariano Slapak, son of Emilio Slapak, grandson of Szepsel (Sebastian) Slapak and Fanny Lajb both polish, my grandfather was born in Wolkowicz (Poland or Russia)and my grandmother in Belchatow Poland, both became to Argentina in the twenties.Now i live in Buenos Aires Argentina, i`m 29 years old.  
  Norma Sara Slapak My father's name was "Szepsel Slapak" he was born in Wolkowisk (Grodno) Poland in 1912. He came to Buenos Aires (Argentina) South America in 1929. They were here 1 more brother and 2 sisters. He had 3 more sisters in the USA.  
  Susan Carlyle I am looking for a death notice/death certificate for Theodore Slapak of Cleveland, Ohio.  
  Petra Šlapáková Hledám bratrance mého otce, který se jmenuje Čeněk Šlapák a nyní by měl žít v Čechách. Začala jsem studovat a údajně měl na této škole vyučovat. Znám celou rodinu jen z pohledů a dopisů, které nám docházely, když jsem byla malá.  
  Petra Šlapáková Hledám příbuzného - Čeněk Šlapák, syn David, dcera Kristýna. Nějakou dobu žili v Anglii a teď by údajně měli být v Čechách.  
  Lenka Křivánková Pro Petru Šlapákovou:
Cenka Slapaka znam, je to muj stryc (muj otec je jeho bratr).
lenkamat@centrum.cz  
  Carolina Nurik I believe my husband is related to Mariano and Norma Sara Slapak. His grandmother was Libby Slapak, Schepsel's sister. I know Schepsel went to Argentina. carolinanurik@comcast.net  
  Tomáš Šlapák Dobrý den, rozšiřuju informace o "nasem" rodu. Zastupuju Šlapáky na Pardubicku, v nějakých archivních dokumentech z. 19. století jsem našel své předky v oblasti Rokycan - takže by mě zajimalo, jestli tam ještě přebývají. Jinak jsem se teď zběžně podival na četnost příjmení na stránkách Ministerstva vnitra - je tam uvedeno, že nás je 1156 "kusů". Je tedy docela možné, že pocházíme z jednoho "praotce" Šlapáka. slapaktomas@post.cz  
  Peter Slapak My name is Peter Slapak, son of Frantisek Slapak. My father Frantisek (living in Prague) is the youngest child of 3 sons (Bohumil, Jenda, Frantisek) born in village Stara Hut (Near to town Pribram). Grandfather married a woman from that village. Her surname before marriage was Cibulkova. In Stare Hut, there is a memorial for those who fall in 1st world war. Between many names you can find a name of Emil Slapak who died in Italy. He was brother of my grandfather. p.slapak@icloud.com  
  Konec záznamů / End of records  INSTRUKCE PRO AKTUALIZACI TABULKY INSTRUCTIONS FOR THE TABLE UPDATE

Tabulku můžete aktualizovat tak, že mi jednoduše pošlete e-mail. V něm uveďte, co chcete v tabulce uveřejnit, změnit či smazat. Tím, že mi pošlete takový e-mail, souhlasíte i s tím, že v tabulce zvěřejním Vaši e-mailovou adresu, aby Vás zájemce mohl přímo kontaktovat.

If you want to add / update / delete something stated in the table above, send me an e-mail. Write what exactly you want to change. Sending me such an e-mail you agree that I show your e-mail address in the table so that you can be contacted by a possible relative.


Stránku připravil / Page created by:

Ondřej Šlapák, mobil: +420 607 104 055, e-mail: slapak@slapak.cz